1

(0 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Zajímavé, ale asi ano big_smile
Také něco jako Pizza by mělo jít v pomalém hrnci udělat. Aspoň jsem to viděl na tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=dYmHeFShDL0

Je to spíš jen taková sranda, nevím proč dělat pizzu v pomaláči místo v troubě. Snad někde na chatě, kde je pomalý hrnec jediný spotřebič v kuchyni, by to mohlo dát smysl.
Ale jestli si někdo troufnete vyzkoušet, určitě dejte vědět! big_smile

2

(2 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Díky za zkušenost, v návodu sice zmiňují možnost a postup přípravy mraženého masa, sám jsem ještě nezkoušel a vyzkouším big_smile

3

(5 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Tefal fritézu neznám big_smile

4

(10 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Většina receptů v pomalém hrnci je z masa, protože právě ty ocení pomalou dlouho přípravu. Ryba a zelenina většinou chutná nejlépe při rychlé prudké přípravě na pánvi a je zbytečné ji v hrnci dělat. Ze zbytků ryb v hrnci dělám silný rybí vývar a ze zeleniny jen zeleninové omáčky. Příprava v hrnci je prakticky podobná pomalému dušení, takže ocenitelné na všechny takové recepty (guláše, omáčky, zvěřina a jiná masa...)

Mít možnost dát nádobu na plamen považuji rozhodně za výhodu big_smile

5

(2 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Díky za příspěvek, toto je zajímavé téma. V návodu k mému crockpotu takové varování není i když o nutnosti tepelné úpravy fazolí samozřejmě vím.
Jsi si jist, že teplota blízká bodu varu vody (na vyšší stupeň má obsah běžně 90-95st.C) po čtyřech hodinách neutralizaci toxicity nestačí??? Jak to je v tom návodu formulováno a jaký model?

Při svých pokusech jsem vycházel z toho, že v Americe v pomalém hrnci fazole běžně vaří - alespoň viz. zahraniční internet. S jistotou mohu pouze říci, že po asi třech letech konzumace fazolových kotlíků a hovězího masa pomaleného společně s fazolemi v pomalém hrnci jsem zatím žádné zdravotní problémy nezaznamenal big_smile a fazolky jsou vždy jak polštářek nadýchané, pomalení mají rády...

Ale vážně by mě zajímalo stanovisko někoho laboratorně znalého, jakou tepelnou stabilitu mají obsažené toxické látky...

6

(2 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Včera jsem to vyzkoušel. Do nádoby se mi vešlo něco nad dvě kila drobného sádla na škvaření, na druhý stupeň to trvalo asi 8 hodin. Na škvarky se to moc nehodí, jsou spíš konfitované big_smile
Ale sádlo je z toho dobrý a bez práce. Takže pokud budu potřebovat co největší výtěžnost sádla a nebudu chtít stát u hrnce, klidně to zase nechám během noci v pomalém hrnci. Ale protože mám rád i škvarky, tu necelou hodinku u hrnce s mícháním vydržím a budu dělat tradičně...

7

(7 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Tak minimálně smažená cibule má po zkaramelizování rozdílnou chuť než pouhá dušená, no dost velký vliv to podle mě má i na výslednou barvu guláše...

8

(2 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Tak musím říct, že mě už to taky napadlo. Ale nikdy jsem to nezkoušel, taj pak dejte vědět! :-)

9

(7 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

sušená smažená cibulka mi zní dost podezřele, navíc ta cena je tedy pro mě v porovnání s klasickou cestou dost šílený nepoměr. Ale zvědavosti na tu Ikea kouknu, děkuji za tip! :-)

10

(1 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Ty nové Bionaire by měly být z odolné kameniny, která plynový sporák snese (alespoň jsem to kdysi četl). Vyzkoušené to nemám, protože mám starší model a tam to není dovoleno. Nakonec ale nic nebrání použít případně podložku i na plyn podobně jako u indukčních sporáků?

U ostatních modelů je vždy důležité, co píše návod. Jinak mám kameninový kotlík nejspíš ze stejného materiálu, jako vložka v novém Crock Pot hrnci a běžně ji na plyn stavím i rovnou z lednice (návod to nezakazuje, tak ať to vyzkouším v záruce co to snese :-)

11

(9 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Pokud nepotřebuješ ve výsledku získat více tekutiny, třeba šťávy nebo vaření vývaru, není prakticky potřeba přidávat vodu či vývar. Pokud tedy hrnec funguje správně a tak jak má, neměl by obsah nikdy přesáhnout teplotu bodu varu. V některých případech, kdy zelenina a maso samo o sobě pustí dost šťávy dokonce nepřidávám vodu žádnou. Většinou nějaké bublání pozoruji až po několika hodinách pomalení, ale nikdy to nebyla žádná divočina.
Jestli je to opravdu jak píšeš a máš možnost, zkus změřit teplotu šťávy během vaření a podle toho konzultovat se servisem.

12

(3 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Já nevím, pro mě je to takový ehm 'další krám do skříně' :-) Rád vařím i griluji a marinování patří k tomu, řekněme něco jako obřad. Když pominu diskuzi nad tím jak to funguje, myslím že celý ten proces naložení a celkově těšení se by mi začal po pár použití chybět, jestli si rozumíme :-)
Takže za mě to jsou vzduchem vyhozený peníze, což samozřejmě nevylučuje že pro druhého to je bezva věc, díky které teď konečně začne pravidelně grilovat... ;-)

13

(2 odpovědí, posláno do Servisy)

Asi už to nemá cenu a je pozdě :-/ ale oklikou jsem se nedávno zjistil, že autorizovaný servis pro značku Kenwood dělá v Praze PH Servis http://www.phservis.cz/

14

(10 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Obecně dopadají dobře všechny suroviny, které mají rády pooomaaaalou přípravu při 'nízké' teplotě. Napadá mě, že úspěch jsem při prvních zkušenostech sklízel s jakýmkoliv hovězím, kolenama a bůčkama, určitě bych vyzkoušel klidně i celý den pomalený hovězí vývar...

15

(10 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Karin: za mě je to dobrá volba :-) ten starší odkaz už nefunguje, leč odkazoval na model SCRI500 - ten by mi osobně dneska taky stačil, navíc by možnost doplnění extrerním časovačem se mohla někdy hodit.

frantel: to vypadá na zajímavou multifunkci, která dobře zapadne do mikrobytu nebo studentskou kolej.  vadí mi možná jedna věc,  já osobně už pomalu všechno nádobí s teflonem a dalšími modifikacemi z kuchyně stěhuji pryč ;-))) resp. to co zbylo je tam už jen na dosloužení...

16

(8 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Díky za recept a vítej na palubě pomalení! yikes) Bůčky a kolena z pomalého hrnce máme doma oblíbené - více méně dělám jen klasicky prosolené, pepř, česnek, kmín a dopoledne pomalím. Odpoledne pak už jen strčím na honem pod gril aby kůžička zakřupala. Marinádu a pomalení na zelenině vyzkouším, zní to úžasně šťavnatě yikes)))

17

(10 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

presne teploty nevim... provoz je rizen vnitrnim programem, ktery hlida aby teplota uvnitr hrnce nedosahla bodu varu vody a spina v urcitych cyklech podle rezimu provozu LOW/HIGHT - diky tomu i nizka spotreba...
stupen ohrivani je rezim pro udrzeni teploty jiz hotoveho pokrmu... ten muj digitalni do tohoto rezimu prepne automaticky po ubehnuti zvoleneho casu pomaleho vareni.

18

(10 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Spousta dotazů :-)

- co od toho můžu chtít / co od toho mám chtít?
Nic jiného než pomalé vaření bez nutného dozoru a s nízkou spotřebou energie bych od toho nečekal a nechtěl :-) Nejvíce spokojen budeš, pokud máš rád recepty z jednoho hrnce nebo fandíš pomalému vaření ve stylu francouzských receptů "necháme to půl dne probublávat" :=) Klasický sporák může ve spojení s litinovým hrncem udělat podobnou službu, ale pomalý hrnec má pravděpodobně menší měřitelnou spotřebu a přece jen nechat plynový hořák bez dozoru během noci nebo při odchodu do práce na klidu nepřidá...

- jak velký koupit?
nejvíce záleží pro kolik lidí... i když já osobně mám 6.5litrový a vařím pro 2-3 lidi (je to pro mě optimální velikost pro přípravu vývarů s větším množstvím kostí a odřezků), co zbude se další den ohřeje.

Existují různé značky, já fandím Bionaire. Na Kenwood jsem slyšel problémy s keramickou nádobou, nevím jak moc vážný problém to je. Sem tam se dají koupit různé noname pomaláče, ale nemám zkušenosti.
Obecně existují dva typy modelů - s digitálním časovačem a bez časovače. Já mám starší model s digitálním časovačem, tento model se již neprodává. Digitální časovač umožňuje nastavit dobu vaření, bohužel nejde nastavit začátek. Proto se může zdát lepší koupit bez časovače a k tomu doplnit nějaký jednoduchý časovač do zásuvky.

Dneska bych asi již digitální časovač oželel a koupil tento pomalý hrnec 4,7 l Rival http://tinyurl.com/c2unc2x ve spojení spolu se zásuvkovým časovačem. Tento nový model se mi taky líbí tvarem keramické nádoby a její možností používání přímo na plotýnce.

Nevím co víc dodat :-) když tak se ptej, zatím to tu na fóru pomalu probublává a teprve tiše ožívá, ale věřím že na Tvé dotazy se najdou odpovědi...

19

(1 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

...tak jsem vyzkoušel fazole.
http://www.pomaly-hrnec.eu/topic18-fazo … levka.html

Moje fazole byly měkké (nerozvařené, na skus) bez namáčení po čtyřech hodinách na vyšší stupeň. Poměr fazole/voda se mi osvědčil přibližně 1/4 na polévku - tedy zůstala nějaká tekutina.

20

(2 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Fazolová polévka má v pomalém hrnci asi jen smysl v případě, když si zapomenu přes noc namočit fazole. Je to úplně jednoduché, ráno se to zapne a v poledne servíruje. Jediný možný potíž spočívá v odhadnutí správného poměru fazolí a vody, takže první pokusy bude lepší dělat za pobytu doma a podle potřeby případně vodu dolít...
Recept lze libovolně obměnit a vyladit polívku ve svou oblíbenou verzi fazolačky, u nás máme rádi fazolovou polívku plnou zeleninových chutí:

Přebrané fazole nasypu do keramické nádoby pomalého hrnce a zaliji vodou, mě se osvědčilo v poměru 1:3-4, podle požadované hustoty, takže například 1 hrnek fazolí a 3apůl hrnků vody. Na sádle orestuji kořenovou zeleninu (podle množství řekněme 2 mrkve, 1 petržel a kousek celeru) a po chvíli k ní přidám nasekanou cibuli. Až cibulka zpění, lehce obsah kastrolu zapráším moukou a tu nechám zapražit - vznikne řekněme něco čemu, by se dalo říkat zeleninová zásmažka, kterou hned přidám do pomalého hrnce k fazolím. Okořením pepřem, pár jehliček rozmarýnu, majoránkou a rozmáčknutým česnekem - solím až na závěr před servírováním. Není špatné fazolačku přilepšit ještě kouskem pokrájené klobásy. Pořádně promíchat a mě běžně vyhovuje 4hodiny na vyšší stupeň. Pokud budete zkoušet na nižší stupeň třeba 8hodin, dejte určitě vědět jak to dopadlo - zda nebyla fazole příliš měkká... Před podáváním nezapomenout osolit a podle chuti dotáhnout lžičkou vinného octa. A na talíři jí sluší ozdobení nasekanou čerstvou majoránkou či petrželkou...

21

(0 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Při brouzdání webem jsem našel recept na ranní ovesnou kaši z pomalého hrnce.
http://www.a-crock-cook.com/crock-pot-o … ecipe.html


Ovesné vločky se vyrábějí loupáním ovsa z napařovaných obilek. Mají vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, slizových látek, vitamínů B1, B6 a E, železa a vápníku. Obsahují též fosfor a lecitin. Obsahují průměrně 66,5% sacharidů, 14,4% bílkovin a 6,8% tuku. Právě kvůli vysokému obsahu tuku se nedají dlouho skladovat, aby nežlukly. Ovesné vločky jsou lehce stravitelné a známé svým obsahem lehce rozpustné vlákniny, která reguluje cholesterol a glukózu v krvi. Ovesné vločky pomáhají snižovat krevní tlak. (zdroj Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Ovesné_vločky)


Návod je jednoduchý, není to potřeba složitě komentovat. Ale jinak doporučuji vyzkoušet, příprava je bezpečně jednoduchá bez dlouhého míchání, takže odpadá jeden z důvodů dále kupovat předražené 'instantní' ovesné kaše...

Při víkendovém experimentování se mi nejvíce osvědčil poměr
* 1 hrnek ovesných vloček
* 3 hrnky mléka
* větší hrst sušených hrozinek
* podle chuti cukr
Vše pouze zamíchat a mě stačilo nechat pomalit na vyšší stupeň 3,5-4hodiny.

Originální idea vychází z použití časového spínače a připravené ovesné kaše ke snídani ve stanovenou dobu, stačí pak už jen po probuzení dochutit medem, čokoládou, jak kdo má rád. Toto já nemohu, mám hrnec s digičasovačem. To mi ale zase nijak neva, ovesné vločky nejsou úplně mojí nejoblíbenější snídaní yikes) ale jinak je to levný a relativně i zdravý dezert či odpolední svačinka...

Úplně ze všeho nejvíc mě baví, jak během pobytu v pomalém hrnci si hrozinky do sebe nacucají šťávy a nabobtnají do téměř původní podoby. V kaši pak fungují jako šťavnatá explodující bomba - doporučuji tedy pro úplný zážitek mrknout spíše po nějakých kvalitnějších...

Čím ochucujete ovesnou kaši? A co takto ovesnou kaši na slano, nějaká slaná osvědčená varianta?

22

(7 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Akorát se dodělal sobotní oběd :-) Ideální chalupářská záležitost, s prvním sluníčkem je tak čas začít připravovat zahrádku na jaro a Pomalý hrnec pomůže v kuchyni. Guláš je asi obecně jednou z nejčastěji připravovaných záležitostí v pomaláči a tak každý už má svůj vychytaný recept. Dovolím se podělit se svou několikerým experimentováním ověřenou zkušeností jak připravit vynikající guláš podle mého gusta... a ocením, když se přidáte se svými triky.

Kuchařky k Pomalému hrnci ve snaze o demonstrování co největší jednoduchosti vaření vesměs vycházejí z varianty naházet vše do hrnce a zapnout, já jsem se dal cestou možná pro někoho na oko o trošinku více práce vyžadující přípravě, ale výsledek stojí za to :=)

  • Na plotně připravím základ z dostatečného množství hruběji pokrájené cibule, což si myslím, že je jednou ze zásadních věcí při přípravě guláše. Právě dostatek vydušené cibulky tvoří v závěru nejen chuťový základ, ale i správnou hustotu vzniklé šťávy. Takže cibulí nešetřit. Používám doma škvařené sádlo...

  • Mezitím je čas připravit maso na spíše větší kostky (přibližně 2.5-3cm) - jinak by se spíše než guláš asi jednalo o masovou omáčku nebo jakousi paprikovou podobu ragů :-)

  • Kostky masa lehce obalit v hladké mouce, přidat na cibulový základ a současně přidat papriku, důkladně promíchat. Přidání papriky v této fázi se oproti rovnou hození do pomaláče liší v tom, že paprika v horkém tuku pustí barvu a dokonale obarví základ. Nesmí se však připálit, potom rychle a nepříjemně hořkne, zničí celé dílo - takže podle potřeby podlévat vodou. A pokud se podaří sehnat na maďarském tržišti na slunci dozrávající sušenou papriku, prý bývá i na trzích na Slovensku, doporučuji použít, s tou supermarketovou se nedá srovnat ani barvou, ani chutí a vůní.

  • Chvilku prohřívám s podlitím vody na plotně a pak už jde všechno do keramické nádoby pomalého hrnce, osolit, opepřit, přidat vody jen tak, aby bylo maso zalito a podle kvality masa nastavit časovač na 3.5-4.5hodiny na silnější výkon, je čas převlíknout a jít na zahrádku.

Po návratu je kuchyně již provoněná známou silnou paprikově masovou vůní, mňam :-)

Výběr masa je samostatná záležitost, já preferuji vesměs nejen do pomalého hrnce kližku, protože vzniklá šťáva pak má hutnější masovou chuť. A pomalé dušení si poradí i s levnějšími kousky hovězího masa vyžadující dlouhou přípravu, chuťově a konzistencí se takto pomalu dušené maso nedá podle mě srovnat s přípravou v tlakovém hrnci :-)

Takto připravený guláš je spíše řidčí papriková výrazná šťáva s dokonale se rozpadajícími kousky masa, tak jak ho mám já rád. Nejsem příznivce u nás oblíbené takové té hutnější omáčková verze guláše, ale není problém i tuto moji přípravu transformovat například přidáním instantní jíšky :-)

Přidejte i Váš recept na guláš! Máte rádi řidší gulášovou šťávu nebo naopak hustou paprikově moučnou omáčku?

23

(1 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

Rillettes (podle francouštinářů se to snad čte rijet) s čerstvou bagetou jsem si oblíbil ve Francii k snídani hned po croissantech. Tam se dá v malých skleničkách a v obstojné kvalitě z různého masa koupit běžně v obchodech a leckterá restaurace ho podává v malých terinkách jako předkrm. Jde vlastně o masovou pomazánku, možná dost podobnou nějaké rustikální paštice a po návratu jsem se okamžitě pokoušel o domácí variaci :-) Není to tak těžké a obejde se to i bez složitého experimentování, protože na českém internetu je různých receptů na rillettes dost...

Víc než ocenitelnou službu mi tady udělal pomalý hrnec. Rillettes je velmi jednoduchý, ale musí se dlouuuho a pomaaluuu táhnout, cílem je na vlákna se rozpadající maso a úplně rozpuštěný tuk a šťáva z vaziva. Úspora člověko/času a energie je tedy s použitím pomalého hrnce značná.

Já jsem vycházel ze sliny sbíhajícího receptu na Olivové kuchařce http://www.olivovakucharka.webgarden.cz … jet-d.html
Zajímavá je i bůčkovo zeleninová varianta http://sanger.foodblogs.cz/2009/03/rill … eho-bucku/
ale ta se už je trochu mimo tomu, jak jsem si rillettes oblíbil ve Francii.

Já rillettes dělám z vepřového bůčku, vepřových kolen, případně i plecka. Myslím, že hodně zajímavá by mohla být i kachní varianta. Bůček a kolena vykostím, odřežu části se sádlem a kůže. Vždycky jsem měl bůček tak tučný, že jsem další syrové sádlo již nepřidával. Ve velkém hrnci s trochou vody pomalu rozpustím odřezaný tuk pokrájený na kostky jako když se škvaří sádlo a během míchání ještě stihnu pokrájet na kostky i maso. Smíchám ho se solí (Olivová kuchařka doporučuje 15g na 1kg čistého masa) a v hmoždíři nahrubo podrceného barevného pepře. Do hrnce s vydušeným sádlem vhodím několik kuliček jalovce a jehliček rozmarýnu, přidám prosolené maso. Vše v hrnci promíchám, přiliji skleničku bílého vína a nechám trochu odvařit. Pak už je čas celý obsah přemístit do pomalého hrnce, přidám ještě odřezané kůže, kostičky z bůčku (kousky masa se z něj dokonale oddělí), podle množství tekutiny maso podlít vodou a pomalit a pomalit. Kosti z kolena schovávám na vývar, zbytečně by zabíraly v hrnci místo na úkor masu. Dělám na nižší stupeň asi 12hodin, při návratu domů, nebo když jdu kolem hrnce obsah občas po 8mi hodinách občas promíchám aby se maso začalo postupně rozpadat.

Na konci je potřeba mít připraveny čisté terinky, hrnečky, já používám takové malé skleničky na závit co mám od medu a paštik, perfektně se do nich vejde snídaňová porce pro dva yikes) Naběračkou na těstoviny lovím z hrnce rozpadlé maso, skládám do skleniček a pak ještě vidličkou úplně rozmělním. Při tomto vidličkování také objevím případně zatoulané nerozvařené křupky a kůže, koření. Obsah skleničky zalitý vypečeným tukem vydrží v lednici několik týdnů, pod vrstvou tuku je dokonale zakonzervován... Zvlášť když se ještě horký pořádně uzavře víčkem.

uff, když se teď dívám na ten můj text, tak to snad vypadá nějak složitě, ale vůbec nic složitého to není a s pomocí pomalého hrnce už vůbec ne. jednou za čas si takto připravím zásobu rillettes do skleniček a s čerstvým křupavým chlebem posypané jarní cibulkou je to tisíckrát lepší než anonymní obsah v konzervách na pultech našich marketů ;-)

Při brouzdání jsem našel jak pomaláčuje rillettes Marmeláda: http://marmeladarecepty.blog.cz/0801/ri … alem-hrnci

Znáte a máte rádi rillettes? A připravujete si také s pomocí Pomalého hrnce nebo bez?

24

(1 odpovědí, posláno do O pomalém hrnci)

Máte zkušenosti s luštěninami v pomalém hrnci? Z běžného pohledu je asi zbytečné vařit luštěniny v pomalém hrnci, na normálním plameni jsou uvařené docela rychle.

Ale uvádí se, že v pomalém hrnci pěkně změknou i bez namáčení, takže řešení, pokud jsem večer zapomněl si je nachystat a zalít vodou? Běžně na internetu najdu zkušenosti s čočkou... a co další luštěniny? (hrách, fazole) a kolik dáváte asi tak vody s ohledem na nabobtání během pomalení?

25

(5 odpovědí, posláno do Vyzkoušené recepty)

vypadá perfektně! :thumbup:
Čištění bílkem jsem ještě nezkoušel, vždy si zatím vystačím s jemným sítem a namočeným plátýnkem. Skýtá bílková tradice našich babiček nějaké zvláštní úskalí? smile