1 Naposledy upravil: frantel (2011-03-08 21:39:58)

Téma: Jaký tedy zvolit ?

Nedávno jsem se dozvěděl, že něco takového existuje :-O
Co od toho můžu chtít?
Co od toho mám chtít?
Jak velký koupit?
Jaké jsou mezi PH rozdíly?
Může mě někdo zasvětit a poradit?
Nechci šetřit, ale nechci vyhazovat více, něž je vhodné.
Opravdu mě to láká :-)

2

Re: Jaký tedy zvolit ?

Spousta dotazů :-)

- co od toho můžu chtít / co od toho mám chtít?
Nic jiného než pomalé vaření bez nutného dozoru a s nízkou spotřebou energie bych od toho nečekal a nechtěl :-) Nejvíce spokojen budeš, pokud máš rád recepty z jednoho hrnce nebo fandíš pomalému vaření ve stylu francouzských receptů "necháme to půl dne probublávat" :=) Klasický sporák může ve spojení s litinovým hrncem udělat podobnou službu, ale pomalý hrnec má pravděpodobně menší měřitelnou spotřebu a přece jen nechat plynový hořák bez dozoru během noci nebo při odchodu do práce na klidu nepřidá...

- jak velký koupit?
nejvíce záleží pro kolik lidí... i když já osobně mám 6.5litrový a vařím pro 2-3 lidi (je to pro mě optimální velikost pro přípravu vývarů s větším množstvím kostí a odřezků), co zbude se další den ohřeje.

Existují různé značky, já fandím Bionaire. Na Kenwood jsem slyšel problémy s keramickou nádobou, nevím jak moc vážný problém to je. Sem tam se dají koupit různé noname pomaláče, ale nemám zkušenosti.
Obecně existují dva typy modelů - s digitálním časovačem a bez časovače. Já mám starší model s digitálním časovačem, tento model se již neprodává. Digitální časovač umožňuje nastavit dobu vaření, bohužel nejde nastavit začátek. Proto se může zdát lepší koupit bez časovače a k tomu doplnit nějaký jednoduchý časovač do zásuvky.

Dneska bych asi již digitální časovač oželel a koupil tento pomalý hrnec 4,7 l Rival http://tinyurl.com/c2unc2x ve spojení spolu se zásuvkovým časovačem. Tento nový model se mi taky líbí tvarem keramické nádoby a její možností používání přímo na plotýnce.

Nevím co víc dodat :-) když tak se ptej, zatím to tu na fóru pomalu probublává a teprve tiše ožívá, ale věřím že na Tvé dotazy se najdou odpovědi...

3

Diky :-) jeste pockam na nejaky tipy ostatnich a jdu do toho. Jakou teplotu pouzitvaji jednotlive rezimy vareni/ohrivani?

4

presne teploty nevim... provoz je rizen vnitrnim programem, ktery hlida aby teplota uvnitr hrnce nedosahla bodu varu vody a spina v urcitych cyklech podle rezimu provozu LOW/HIGHT - diky tomu i nizka spotreba...
stupen ohrivani je rezim pro udrzeni teploty jiz hotoveho pokrmu... ten muj digitalni do tohoto rezimu prepne automaticky po ubehnuti zvoleneho casu pomaleho vareni.

5

Zdravím vespolek :-)
Škoda, že nikdo se nepřidal a nepochlubil se, který PH má doma a doporučuje / nedoporučuje.
Od roku 2010 se nepravidelně vracím k myšlence si PH koupit, pořád jsem to odkládala (až si o tom víc zjistím, až budou lepší podmínky, až na Vánoce...), ale už nebudu :-)
Rozhodla jsem se pro http://www.bionaire.cz/crockpot/modely.htm model SCVI600 Saute (pokud se nepletu, tak někde je označován jako Rival - nebo je to jiný model?) - a prosím o radu, jestli je to dobrá volba nebo mi doporučíte jiný (jsme 5členná rodina).
Pomaláč: ten odkaz v diskuzi výše na PH nefunguje.
Předem díky za jakékoliv rady a doporučení pro úplnou začátečnici :-)

6

na Silvestra jsme testovali kamaradcin darek od Jeziska

http://www.my-concept.cz/produkty/male- … -days.html

a docela se mi to libilo, neni to teda keramika ale teflon a asi se ta vlozka neda pouzit samostatne na plotnu nebo do trouby, ale zato je vyssi multifunkcnost ... syrove fondue byla parada, a treba ryzy a zeleninu si velice pochvalujou

7

Karin: za mě je to dobrá volba :-) ten starší odkaz už nefunguje, leč odkazoval na model SCRI500 - ten by mi osobně dneska taky stačil, navíc by možnost doplnění extrerním časovačem se mohla někdy hodit.

frantel: to vypadá na zajímavou multifunkci, která dobře zapadne do mikrobytu nebo studentskou kolej.  vadí mi možná jedna věc,  já osobně už pomalu všechno nádobí s teflonem a dalšími modifikacemi z kuchyně stěhuji pryč ;-))) resp. to co zbylo je tam už jen na dosloužení...

8

Frantel: to je fakt zajímavá věcička :-) Na mě je tam těch funkcí až moc, 2-3 by asi stačily, ale jak píše Pomaláč, studenti nebo novomanželé budou nadšení :-)
Moje zkušenost: kdykoliv jsem vybírala něco obyčejného a místo toho jsem "chytře" koupila vícefunkční věc, dopadlo to tak, že jsem buď používala jen to, k čemu jsem tu věc prvotně potřebovala, nebo jsem byla tak zmatená ze všech funkcí, že jsem věc používala minimálně a nakonec ji úplně uklidila.

Pomaláč: díky za podporu v mé volbě :-) Ještě dnes ho objednám, líbí se mi ta možnost použití nádoby na sporáku i v troubě, namátkově jsem pročítala recepty a myslím, že se to fakt hodí - i za tu vyšší cenu :-)
Když už jsem u těch receptů - co bych měla jako začátečník vyzkoušet jako první? Představuji si něco, co zvládnu, nedá se na tom nic moc zkazit a neodradí mě to do budoucna od pomalení ;-)

9

Obecně dopadají dobře všechny suroviny, které mají rády pooomaaaalou přípravu při 'nízké' teplotě. Napadá mě, že úspěch jsem při prvních zkušenostech sklízel s jakýmkoliv hovězím, kolenama a bůčkama, určitě bych vyzkoušel klidně i celý den pomalený hovězí vývar...

10 Naposledy upravil: Pedro (2014-07-31 09:25:05)

Prosím zkušené o názor. Přemýšlím o koupi PH. Chtěl bych hrnec s kameninovou nádobou a funkkcí ohřívání, tím se výběr dost zredukoval a vyšlo mě buď:

BIONAIRE CrockPot SCVI 600 Saute http://www.mall.cz/pomale-hrnce/bionair … 0?v=494358
nebo
ETA Slowpot 0132 90000  http://www.mall.cz/pomale-hrnce/eta-slowpot-0132-90000

nebo s keramickou nádobou  CrockPot SCV400RD červený  http://www.alza.cz/crockpot-scv400rd-ce … 639201.htm

Je ale pro vaření nebo "zdravotní hledisko materiálu" nějaký rozdíl mezi keramikou a kameninou?
Dá se uařit v jednom hrnci dohromady zelenina a luštěnina ?
Většina receptů z PH je na maso. Ale je PH výhodný i na bezmasé pokrmy - zeleninu nebo jaká je z něj ryba ?

A je lepší pro praxi upřednostnit možnost dát nádobu na sporák nebo funkci ohřev ?

Děkuji Pedro

11

Většina receptů v pomalém hrnci je z masa, protože právě ty ocení pomalou dlouho přípravu. Ryba a zelenina většinou chutná nejlépe při rychlé prudké přípravě na pánvi a je zbytečné ji v hrnci dělat. Ze zbytků ryb v hrnci dělám silný rybí vývar a ze zeleniny jen zeleninové omáčky. Příprava v hrnci je prakticky podobná pomalému dušení, takže ocenitelné na všechny takové recepty (guláše, omáčky, zvěřina a jiná masa...)

Mít možnost dát nádobu na plamen považuji rozhodně za výhodu big_smile