1

Téma: Fazolová polévka

Fazolová polévka má v pomalém hrnci asi jen smysl v případě, když si zapomenu přes noc namočit fazole. Je to úplně jednoduché, ráno se to zapne a v poledne servíruje. Jediný možný potíž spočívá v odhadnutí správného poměru fazolí a vody, takže první pokusy bude lepší dělat za pobytu doma a podle potřeby případně vodu dolít...
Recept lze libovolně obměnit a vyladit polívku ve svou oblíbenou verzi fazolačky, u nás máme rádi fazolovou polívku plnou zeleninových chutí:

Přebrané fazole nasypu do keramické nádoby pomalého hrnce a zaliji vodou, mě se osvědčilo v poměru 1:3-4, podle požadované hustoty, takže například 1 hrnek fazolí a 3apůl hrnků vody. Na sádle orestuji kořenovou zeleninu (podle množství řekněme 2 mrkve, 1 petržel a kousek celeru) a po chvíli k ní přidám nasekanou cibuli. Až cibulka zpění, lehce obsah kastrolu zapráším moukou a tu nechám zapražit - vznikne řekněme něco čemu, by se dalo říkat zeleninová zásmažka, kterou hned přidám do pomalého hrnce k fazolím. Okořením pepřem, pár jehliček rozmarýnu, majoránkou a rozmáčknutým česnekem - solím až na závěr před servírováním. Není špatné fazolačku přilepšit ještě kouskem pokrájené klobásy. Pořádně promíchat a mě běžně vyhovuje 4hodiny na vyšší stupeň. Pokud budete zkoušet na nižší stupeň třeba 8hodin, dejte určitě vědět jak to dopadlo - zda nebyla fazole příliš měkká... Před podáváním nezapomenout osolit a podle chuti dotáhnout lžičkou vinného octa. A na talíři jí sluší ozdobení nasekanou čerstvou majoránkou či petrželkou...

2

Re: Fazolová polévka

V orginálním návodu k pomalému hrnci se píše, že fazole (až na fazolku mungo) by se v pomalém hrnci vařit neměli. Fazolo obsahují jed z rodiny hemaglutininů, který mizí při varu, proto by se fazole měly vždy povařit. Toto se netýká ostatních luštěnin. Já vařím v hrnci cizrnu - je výborná, uvařím jí vždy celý sáček a zamrazím si ji k dalšímu použití.

TAdy je citace z wikipedie:
Zralé syrové fazole obsahují jedovaté látky, které se neutralizují tepelnou úpravou. Mezi tyto látky náleží jednak bílkovinné látky zvané lektiny, které způsobují shlukování červených krvinek, a přinejmenším u některých druhů i kyanogenní glykosidy faseolunatin a linamarin, z nichž se může uvolňovat kyselina kyanovodíková. Otrava syrovými fazolemi se projevuje zejména ošklivostí, zvracením a průjmem.[4]

3

Re: Fazolová polévka

Díky za příspěvek, toto je zajímavé téma. V návodu k mému crockpotu takové varování není i když o nutnosti tepelné úpravy fazolí samozřejmě vím.
Jsi si jist, že teplota blízká bodu varu vody (na vyšší stupeň má obsah běžně 90-95st.C) po čtyřech hodinách neutralizaci toxicity nestačí??? Jak to je v tom návodu formulováno a jaký model?

Při svých pokusech jsem vycházel z toho, že v Americe v pomalém hrnci fazole běžně vaří - alespoň viz. zahraniční internet. S jistotou mohu pouze říci, že po asi třech letech konzumace fazolových kotlíků a hovězího masa pomaleného společně s fazolemi v pomalém hrnci jsem zatím žádné zdravotní problémy nezaznamenal big_smile a fazolky jsou vždy jak polštářek nadýchané, pomalení mají rády...

Ale vážně by mě zajímalo stanovisko někoho laboratorně znalého, jakou tepelnou stabilitu mají obsažené toxické látky...